APOD.pl: astronomiczne zdjęcie dnia

Codziennie nowy obraz lub zdjęcie naszego fascynującego Wszechświata
wraz z krótkim objaśnieniem napisanym przez zawodowego astronoma.
Zobacz więcej!

21 maja 2023
Na zdjęciu przestawione zostało niezwykłe stworzenie, które wygląda jak obcy, a w rzeczywistości jest ziemskim niesporczakiem. 
Nie ma on widocznych oczu, jego ciało jest jasnobrązowe, pysk okrągły, a liczne kończyny zakończone są szponami. Sfotografowany niesporczak 
wspina się na źdźbło mchu. Więcej szczegółowych informacji w opisie poniżej.

Niesporczak w mchu
Źródło obrazu i prawa autorskie: Nicole Ottawa oraz Oliver Meckes / Eye of Science / Science Source Images

Opis: Czy to kosmita? Prawdopodobnie nie, jednak ze wszystkich gatunków zwierząt na Ziemi, niesporczaki mogą być najlepszymi kandydatami. A to dlatego, że niesporczaki są znane z możliwości przetrwania dekady bez jedzenia i wody, w temperaturach od bliskich zera bezwzględnego do wyższych od temperatury wrzenia wody, a także ciśnień od bliskich zeru do tych występujących na dnie oceanów. Mogą również przetrwać bezpośrednią ekspozycję na niebezpieczne promieniowanie. Bardzo wysoka przeżywalność tych ekstremofilów była sprawdzana w 2011 roku na zewnątrz krążącego wokół Ziemi wahadłowca. Niesporczaki są tak wytrzymałe częściowo dzięki temu, że mogą naprawiać swoje własne DNA i ograniczać zawartość wody w swoich organizmach do kilku procent. Niektóre z tych miniaturowych niedźwiedzi wodnych niemalże stały się w 2011 roku organizmami pozaziemskimi, gdy wystrzelono je na pokładzie rosyjskiej sondy Fobos-Grunt w kierunku marsjańskiego księżyca Fobosa i ponownie w 2021 roku, gdy zostały wystrzelone w stronę ziemskiego Księżyca. Jednak ostatecznie pozostały organizmami ziemskimi, ponieważ w pierwszym przypadku rakieta uległa awarii i kapsuła z nimi pozostała na orbicie okołoziemskiej, natomiast w drugim przypadku sonda rozbiła się przy lądowaniu. Na większości powierzchni Ziemi niesporczaki są powszechniejsze niż ludzie. Powyższe zdjęcie to uwydatniona barwnie mikrografia elektronowa, na której niesporczak długości około milimetra pełza po mchu.

Twoja niebiańska niespodzianka: Jakie zdjęcie pojawiło się na APODzie w :Twoje urodziny? (po 1995 roku)
Jutro: niebo niebieskie jak morze


< | Archiwum | Nadsyłanie | Lista tematyczna | Search | Kalendarz | RSS | Edukacja | O APOD | Forum | >

Autorzy i wydawcy: Robert Nemiroff (MTU) i Jerry Bonnell (UMCP)
Przedstawiciel NASA: Phillip Newman, obowiązują określone prawa.
Polityka prywatności sieci NASA oraz ważne uwagi
Serwis prowadzony przez: ASD w NASA / GSFC,
NASA Science Activation
oraz Michigan Tech. U.